Telefony komórkowe przyszłości

Współczesne telefony komórkowe można w zasadzie uznać za małe, przenośne – ale uniwersalne – komputery osobiste. Wysoka wydajność procesorów, nowoczesne systemy operacyjne i setki tysięcy dostępnych aplikacji sprawiają, że niejeden nowoczesny telefon w wielu zastosowaniach może częściowo zastąpić konieczność używania na przykład laptopa. Albo nawet całkowicie ja wyeliminować.

Z technicznego punktu widzenia większość nowoczesnych konstrukcji tego rodzaju jest do siebie bardzo podobna. Bywają jednak ciekawostki, takie jak telefony komórkowe w zegarkach, długopisach lub na przykład okularach przeciwsłonecznych. Czy to jednak koniec kreatywności projektantów? A może po prostu rynek pokazuje brak zapotrzebowania na takie produkty? Jak w takim razie może wyglądać telefon przyszłości?

Zdania są podzielone, ale co do jednego aspektu zgadzają się niemal wszyscy eksperci i analitycy – telefony komórkowe będą w coraz większy stopniu przejmować rolę osobistego centrum komunikacyjnego i rozrywkowego oraz powoli zaczną całkowicie zastępować przenośne komputery, stając się najbardziej mobilnymi i jednocześnie – najbardziej zintegrowanymi z naszym codziennym życiem narzędziami pracy.

Jeśli chodzi o sam wygląd, to koncepcji telefonu przyszłości jest bez liku. Wprawdzie nie ma ich w ofercie póki co żaden sklep gsm, pozostają bowiem koncepcjami w głowach grafików i inżynierów, ale można sobie wyobrazić, że będą bardzo ciekawe. Elektronika zintegrowana z ubraniem? Miniaturowa wkładka douszna? A może urządzenie wszczepione bezpośrednio do oka? To wszystko brzmi jak kiepski film science-fiction, ale wystarczy chwila szperania w internecie, by przekonać się, że jest bliższe realizacji, niż może nam się wydawać.