Telefony komórkowe bez simlocka

Niemal wszystkie powszechnie używane telefony komórkowe wyposażone są dziś w tak zwany simlock. Jest to blokada karty sim, czyli specjalny mechanizm uniemożliwiający wykonywanie połączeń z kart innego operatora niż ten, u którego telefon został zakupiony. Przyczyna instalowania takich rozwiązań jest dość prozaiczna. Po prostu operator danej sieci telefonii komórkowej zabezpiecza się w ten sposób częściowo przed odpływem klientów.

Zwykle jest tak, że określone modele telefonów pojawiają się najpierw w ofercie tylko jednej, wybranej sieci. Teoretycznie mogłaby zdarzyć się sytuacja w której klient sieci A chce mieć nowoczesny telefon za złotówkę dostępny wyłącznie w sieci B. Podpisuje więc z nią umowę, a następnie i tak wkłada do telefonu kartę sieci A. Tym samym sieć B nie zarabia na połączeniach telefonicznych i sms’ach – a trzeba pamiętać, że w rzeczywistości nie chodzi tu wyłącznie o połączenia wygenerowane przez klienta, ale także skierowane do niego, w szczególności z innych sieci.

Większość operatorów oferuje możliwość bezpłatnego usunięcia zabezpieczenia. Tyle tylko, że jest to przeważnie możliwe dopiero po zakończeniu obowiązywania umowy abonamentowej, czyli po roku lub dwóch latach. Na szczęście jednak telefony bez simlocka sprzedaje każdy dobry sklep gsm. Cena takiego urządzenia jest wprawdzie znacznie wyższa niż „sieciowa” złotówka, ale przecież jest ono nowe, posiada gwarancję producenta oraz będzie współpracować z kartą każdego operatora – wliczając w to operatorów zagranicznych.